Nişastasız Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nişastasız Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Nişastasız sütlaç, çocukluğumuzda annelerimizin her zaman yaptığı sütlaç tarifidir. Sütlaç normalde içine nişasta, pirinç unu, buğday nişastası gibi kıvam arttırıcı malzemeler ilave edilmeden pişirilir. Sadece pirincin nişastası sütlacın kıvamını bulması için yeterli gelir. Pirinçler iyice açılana kadar piştiğinde, zaten sütlaç kıvamına yetecek kadar nişasta yayar. Bu yüzden gerçek bir sütlacı yeme şansı yakalarsınız. Sütlacın temel malzemeleri süt ve pirinçtir. Bu tatlıyı yaparken en önemli detay da sütlacın tam kıvamında olmasıdır. Koyu bir sütlaç hiç kimseye zevk vermez, sulu olduğu zamanda sulu süt içmiş gibi olursunuz. Ama kıvamında olursa, lezzetine doyum olmaz. Bu yüzden bazı tariflerde sütlaca pirinç unu, nişasta gibi malzemeler eklenir. Bizim tarifimiz tam annelerimizin yaptığı gibi oluyor. Eskiden her şeyin en doğalını yerdik. O günlerden kalan nişastasız sütlaç tarifini hep birlikte pişirmeye ne dersiniz. Herkese kolay gelsin.

Nişastasız sütlaç için gerekli malzemeler
  • 3 litre tercihen pastörize süt
  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı su
  • 2,5-3 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı silme tuz
  • 1 paket vanilya
  • Üzerine dökmek için toz tarçın
Nişastasız sütlaç nasıl yapılır?

İlk olarak pirinçleri suyla yıkayın. Daha sonra pirinçleri bir tencereye alın. Pirinçleri önce suyla birlikte en az 20 dakika haşlayacağız. Ancak suyu sıcak olarak tencereye koyun. Tencerede pirinçler iyice açılıncaya kadar haşlanmalıdır. Aslında zamanınız varsa pirinçleri direkt sütle birlikte haşlayabilirsiniz. Fakat böyle pirinçlerin iyice açılması daha uzun sürüyor. Zaten bu yöntemde de pirinçleri haşladığımız suyu dökmüyoruz. Böylece vitamin kaybı olmuyor, pirinçlerin nişastası da sütlacın kıvamında olmasını sağlıyor. Ayrıca bu haşlama suyu sütle birlikte pirinçlerin özdeşleşmesine yardımcı oluyor. Pirinçler açıldığı zaman başka bir tencerede kaynattığınız sütün içine pirinci kendi suyuyla bir aktarın. Burada da sütlaç karışımını kısık ateşte özleşene kadar pişirin. En son aşamada içine toz şekerle tuzu ilave edin. Vanilyayı da ocağı kapatmadan sütlaca koyun. Nişastasız sütlaç küçük kaselere sıcakken konmalı. Burada ılındığı zaman üzerlerine biraz toz tarçın koyun. Daha sonra nişastasız sütlacı konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Not: Eğer sütle birlikte kaynayan pirincin kıvamını koyu bulursanız, içine kaynarken biraz sıcak süt ilave edebilirsiniz. Bunu yaparken sütlacın soğurken biraz koyulaşacağını da hesaba katmalısınız.

Nişastasız Sütlaç Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Kase Sütlaç Kaç Kalori?

1 Kase Sütlaç Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pirinç Unsuz Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Pirinç Unsuz Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Fırın Sütlaç Kaç Kalori?

Fırın Sütlaç Kaç Kalori?

Pratik Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Pratik Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç Nasıl Yapılır?