Sütlaç Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori, bilindiği gibi sütlaç pirinç, süt ve şekerden hazırlanan ve sütlü tatlılar arasında en sağlıklısı olduğu bilinen sütlaç diğer tatlı çeşitlerine oranla çok fazla kalori barındırmaktadır. Nedeni ise içerisine fazla miktarda pirinç ve şeker giren her tatlı gibi sütlaç da kalori deposudur. Örnek verecek olursak 6 kâse olarak hazırlanan sütlaca yaklaşık olarak 2 su bardağı kadar şeker koyulur. Bu durumda 1400 kalori demektir. Sütlacın ana malzemelerinden olan sadece şekerden sağlanan kalori miktarı bu kadar yüksek olursa bir kâse sütlaç da şekerden sağlanan kalori oranı 235 kaloriye denk gelir. Ayrıca pirinç ve sütten gelen kalori miktarı da hesaplanacak oluşa sütlaç büsbütün bir kalori deposudur. Şayet sütlacın şeker oranını düşürerek lezzetinden ödün vermek isterseniz diyet sütlaç hazırlayabilirsiniz.

Diyet sütlaç Tüketilebilir mi?

Şayet fazla kilolarınızdan kurtulmak amaçlı diyet programı uyguluyorsanız sütlaçtan kesinlikle uzak durmalısınız. Ancak uzak duramıyorum diyen kişiler ise şekeri az sütlaç tüketebilirler. Ancak diyet sütlaç tüketiyorum diye aşırıya kaçmamak şartıyla. En çok haftada bir kâse sütlaca yer vererek sütlaç yediğiniz gün ise tükettiğiniz diğer gıdalardan sağlanan kalori oranını kısmalısınız. Bir kâse sütlaç yediğiniz gün mutlaka 1 saat kadar egzersiz uygularsanız ancak sütlaçtan sağlanan kalori miktarını en aza indirebilirsiniz.

Sütlacın Kalori Oranı

Genel olarak herkesin yemek ve tatlı hazırlama yöntemi farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle yapılan tatlı ve yemeklerde kullanılan temel malzemeler aynıyken arzuya bağlı temel malzemelerin az veya fazla olması nedeni ile her bir kişinin hazırladığı tatlı veya yemeklerin kalori miktarları da farklılıklar gösterebilmektedir. Özellikle tatlıları kimi insan az şekerli tatlıdan hoşlanırken kimileri de çok şekerli tatlı tüketmekten hoşlanır bu durumda herkesin damak tadına göre sağlanan değişikliklerdir. Bu yüzden tatlıya eklenen şeker miktarına göre kalori oranı da farklılıklar gösterecektir. Olması gerektiği gibi yani standart özellikli malzemelerle hazırlanan bir kâse kadar sütlaç yaklaşık olarak 380 kalori barındırmaktadır.

Altı Kişilik Sütlaç Malzemeleri
  • 1 litre süt (Yağlı olacak) 600 kalori
  • 1 su bardağı pilavlık pirinç: 200 kalori
  • 30 gr kadar pirinç unu: 100 kalori
  • 2,5 su bardağı toz şeker: 1400 kalori
Yukarıda verdiğimiz malzemelerle hazırlanan sütlacın yaklaşık olarak vermiş olduğu enerji oranı 2300 kaloridir. Bu kaloriyi kişi başına bir porsiyona bölecek olursak kişi başı kalori miktarı 380 olmaktadır. Bu yüksek kalori miktarından uzak durmak için diyet sütlaç hazırlamak isteyenler ise sütlaçta kullanıla yağlı süt yerine yağsız yavan süt, şeker oranını ise 2,5 su bardağından 1 su bardağına indirerek ve kesinlikle pirinç unu kullanmadan hazırlanan 1 kişilik sütlacın sağladığı kalori miktarını indirerek 255 kaloriye düşürecektir.

Diyet Sütlaç Nasıl Yapılır?
  • 1 litre yağsız süt
  • 2 çorba kaşığı pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı kırık pirinç
  • 100 esmer şeker veya tatlandırıcı
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağı su
Diyet sütlaç nasıl yapılır?

Uygun bir tencereye 1 bardak kaynamış su ekleyelim ve pirinçleri içine atarak haşlayalım. Haşlanarak yumuşayan pirinçlerin üzerine 1 litre yağsız süt ilave ederek kısık ateşte kaynamaya bırakalım. Ardından pirinç ununu çukur bir kabın içinde su yardımıyla açarak boza kıvamına getirerek tencereye ekleyerek sütlaç tencereyi sarıp koyulaşıncaya kadar kaynatmaya devam edelim. Diyet sütlaç koyulaştıktan sonra üzerine tatlandırıcı veya esmer şeker ekleyip karıştırdıktan sonra birkaç taşım daha kaynatarak ocaktan alarak kaselere boşaltalım. Diyet sütlaç oda sıcaklığında soğuduktan sonra üzerine tarçın serpiştirerek servis yapalım.

Afiyet olsun.

Sütlaç Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtasız Fırın Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtasız Fırın Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Sütlaç Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlaç Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kakaolu Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Kakaolu Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Pirinç Unlu Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Pirinç Unlu Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Vanilyalı Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri

Vanilyalı Sütlaç Tarifi ve Malzemeleri